Det bliver en træner med erfaring fra højeste niveau i både Danmark og Tyskland, der skal være med til at bringe Ringkøbing Håndbold videre i den rigtige retning.
Det er 32-årige Thomas Hørlyk, der har lavet en aftale for den kommende sæson. Han har senest været i spidsen for Team Esbjerg i Toms Ligaen, og tidligere var han i spidsen for Frankfurt i Bundesligaen. Han stammer fra Vendsyssel, hvor han har været assistenttræner i Fox Team Nord.
- Vi får en god og kompetent træner. Han ved, hvad det drejer sig om, når vi skal udvikle os både som hold og som klub. Jeg forventer, at hele klubben vil få et løft ved at tilknytte Thomas Hørlyk, og jeg ser det som en blåstempling af det arbejde, vi laver i Ringkøbing Håndbold. Jeg mener, vi træder fem skridt frem i vores udvikling på én gang med Thomas Hørlyk som træner, siger sportschef Jan-Ole Kristensen.
Netop mulighederne for udvikling er også afgørende for Thomas Hørlyk, der er i gang med at færdiggøre uddannelsen som mastercoach.- Det er et meget spændende projekt i Ringkøbing Håndbold, og jeg ser en masse udviklingsmulighe-der. Det vil jeg gerne være med til at sætte mit præg på. Jeg har været med til at bygge noget op i både Frankfurt og Esbjerg, og det er utrolig spændende at være med i sådan en proces, siger Thomas Hørlyk, der har et fået et godt indtryk af det arbejde, der laves i Ringkøbing Håndbold.
- Der er sket en masse på kort tid i Ringkøbing Håndbold. Der er en del lokale erhvervsfolk, der synes, det er spændende, og der er mange ildsjæle omkring klubben. Det er meget vigtigt, at både sponsorer og tilskuere i lokalsamfundet bakker op om klubbens ambitioner om tophåndbold i Ringkøbing, og det er helt sikkert mit indtryk, at det er tilfældet, siger Thomas Hørlyk
Kontakt
sitemap
