Sekundær navigation

Næste hjemmekamp
 
Vs   

Der er ikke flere hjemmekampe i denne sæson 

OK Benzinkort

Tank penge til
Ringkøbing Håndbold

Få et OK Benzinkort til billig benzin og diesel, og støt Ringkøbing Håndbold.

OK sælger benzin, diesel, fyringsolie, træpiller, varmepumper, el, m.m. 

Klik og læs mere >>

nyheder

En ny begyndelse for Katrine Thomsen

Det siges, at al begyndelse er svær. Som ny spiller i en trup, hvor også arbejde og bopæl skiftes ud, og stort set alt er nyt, er det vel også den tanke, jeg sidder med inden opstarten på træningen og den nye sæson - men jeg glæder mig helt vildt.

For at starte helt fra begyndelsen hedder jeg Katrine Thomsen, og jeg er 21 år gammel. Jeg kommer oprindeligt fra en lille by, der hedder Blåhøj, hvor jeg har fået det meste af min håndboldopvækst. De sidste 5 sæsoner har jeg dog spillet i Ikast, to år som ynglinge og tre år som senior.
I de seneste to sæsoner har jeg været omkring ligaen i Ikast og trænet fast med førsteholdet, dog har jeg primært fået kampe på andetholdet.

Efter et par sæsoner med kampe i både den danske liga og Europacup'en føler jeg, at tiden nu er inde for at prøve noget helt nyt. Springet mellem træningerne med ligaen og 2. division var simpelthen for stort, så det, der ligger lige midt imellem, skal nu afprøves. Derudover trænger jeg til at få nye udfordringer, efter at have været fem år i Ikast.

Omkring julen 2007 besluttede jeg mig så for, at nu skulle det være, men hvad ville jeg egentlig? Jeg savnede at have noget at spille for i weekenden, specielt gejsten man mærker før en vigtig kamp, og følelsen af at du ved, at det er nu, du skal ind og præstere og gøre dit bedste.


Ringkøbing Håndbold
Ringkøbing er ved at bygge noget helt nyt op, de har mange spændende planer for de kommende sæsoner, noget jeg gerne ser mig selv være en del af. Nye spillere og en ny træner og ja egentlig en hel ny begyndelse. Først og fremmest er det et meget ungt hold, som jeg ser meget potentiale i. Det er klart, vi skal bruge tid på at spille os sammen, men jeg tror, materialet er der. En gruppe rutinerede spillere blandet sammen med unge, tror jeg er en den rigtige cocktail for Ringkøbing Håndbold.

Vi er et helt nyt hold, der sammen skal få det til at fungere, så vi forhåbentlig kan få Ringkøbing håndbold lidt højere op i tabellen, men det bliver helt sikkert svært og ekstremt hårdt. Der skal kæmpes om hvert point, men det er jeg også helt sikker på, at alle er villige til.

Jeg kender tre af pigerne på holdet allerede, som jeg glæder mig enormt meget til at spille på hold med igen. Ligeledes ser jeg frem til at lære de øvrige spillere at kende. I Ikast har jeg altid æret vant til, at vi har haft et utrolig godt sammenhold også udenfor banen, som jeg også håber, vi kan få i Ringkøbing. Jeg mener, det er utrolig vigtigt at kemien passer, det skaber resultater, og gør det også lettere i pressede situationer.

Forhåbentlig gør det skiftet en smule lettere at jeg allerede kender et par af pigerne, men alligevel er det med en smule nervøsitet, jeg kigger frem mod den første træning og den nye sæson.

Selvom jeg har været vant til den hårde træning med ligaen i Ikast, så er der en forskel fra de kampe jeg har spillet i 2 division til de kampe, jeg nu skal til at spille i 1 division.
Alle kampe er utrolig vigtige, da vi har brug for hver eneste point, vi kan få. Det kræver fuld koncentration i samtlige minutter, og det skal jeg lære.

Derudover håber jeg også, at lokalbefolkningen vil komme i hallen og støtte os, for et godt heppekor giver gejst til spillerne, og det er helt sikkert en hjælp vi kan bruge.


Bopæl i Ringkøbing
Udover håndbolden har jeg også valgt at flytte til Ringkøbing. Fem gange træning i ugen samt kamp i weekenden ville give utrolig meget kørsel mellem Ringkøbing og Herning, hvor jeg boede. Med et fuldtidsarbejde ved siden af, var det egentlig ikke noget, jeg brændte inderligt for. Derudover var jeg også ved at afslutte min uddannelse i Herning, så tidspunktet var perfekt for at prøve noget helt nyt. Det er også noget, jeg ser utrolig meget frem til.

Jeg kender ingen mennesker i byen på nuværende tidspunkt, men den har bestemt givet et godt indtryk allerede. En lille hyggelig by, men alligevel med mange muligheder. Nu har jeg kun oplevet Ringkøbing om sommeren, hvor der rigtig er gang i den, men jeg nyder at kunne kigge ud over vandet og naturen i den lille by.
Det bliver dog en udfordring at flytte fra alle de vante omgivelser. I hallen i Ikast kender jeg efterhånden de fleste, og det bliver noget af en omvæltning, at der faktisk kun er nye ansigter i Ringkøbing.


Arbejde
Ved siden af håndbolden har jeg også fået arbejde i Ringkøbing, hvor jeg skal sidde i økonomiafdeling ved JKS. Her starter jeg 1. august.
Et job jeg glæder mig rigtig meget til at starte på, da arbejdspladsen virker utrolig venlig og imødekommende, og som har forståelse for min situation omkring håndbolden.
Det er meget vigtigt for mig, at jeg kan kombinere disse to ting, for at kunne få min hverdag til at hænge sammen. Det kræver god planlægning af døgnets timer, men med en arbejdsplads hvor jeg har mulighed for at flekse og derved få det passet ind med træningen, håber jeg hverdagen går op i en højere enhed.
En anden udfordring bliver også, at det er min allerførste arbejdsdag, hvor jeg ikke længere er elev og under uddannelse.

En ny begyndelse står derfor for døren, men det er med stor glæde jeg ser frem til at trække i den lyserøde trøje.

Fortsat god sommer


Katrine Smile




   Se alle nyheder       Kommentarer(2)


Kommentarer:

Brunse
'Hej søde. Endelig kom du ud til mig, det har jeg set frem til.. Vi har haft 3 gode år sammen i Ikast, og nu er det kommet til Ringkøbing.. Og så står lyserødt bare så godt til dig :)
Kram'

Nette Hvam
'Hej Ven.. Var bare lige nødt til at skrive, at jeg er SÅ glad for at vi endelig igen trækker den samme farve trøje over hovedet!! Det blir så fedt, at komme rigtig igang. Held & Lykke med det hele. Knus fra mig :-)'




Navn*

Kommentar*


capatcha

Indtast ordet på billedet*


RH Partner

Guld sponsor

Sølv Sponsor