Sekundær navigation

Næste hjemmekamp
 
Vs   

Der er ikke flere hjemmekampe i denne sæson 

OK Benzinkort

Tank penge til
Ringkøbing Håndbold

Få et OK Benzinkort til billig benzin og diesel, og støt Ringkøbing Håndbold.

OK sælger benzin, diesel, fyringsolie, træpiller, varmepumper, el, m.m. 

Klik og læs mere >>

nyheder

Fløjtalent nyder at være hjemme

Sådan cirka et halvt minut før Ringkøbing Håndbold tog hul på opvarmningen inden sidste hjemmekamp, kom den gode nyhed til Louise Gundesbøl Sørensen.
Træner Hørlyk fortalte, at hun skulle starte på banen i sin første kamp for Ringkøbing Håndbold.

Et stort skulderklap til den kun 17-årige spiller, der i slutningen af 2008 bestemte sig for at sige farvel til ynglingeholdet i Viborg HK for at spille seniorhåndbold i sin hjemby.

Louise Gundesbøl Sørensen startede med at spille håndbold i RSU-Ringkøbing. Og allerede i tredje klasse blev hun skrevet op til at komme på Viborg Håndbold College.

- Det var ligesom at blive skrevet op til en efterskole. Jeg havde jo hørt om klubben og set dem i fjernsynet. Jeg kunne komme til at spille håndbold hver dag, så det var jo helt perfekt, siger Louise Gundesbøl Sørensen.

Som 15-årig flyttede hun så til Viborg. Med udsigt til masser af træning, udvikling og spilletid blandt flere af landets store talenter.
Hun kom på førsteholdet med det samme, og var med til at spille i juniorligaen sidste sæson.
I denne sæson rykkede hun op som ynglingespiller.

- Som ynglingespiller var jeg andet-valg. Holdet gik ubesejret gennem divisionen med landsholdsspillere på næsten alle pladser. Jeg følte lidt, jeg stod som kegle til træning, for der var så mange dygtige spillere. Så det kunne være spændende at prøve noget nyt på et højt niveau. Jeg overvejede da, om jeg ville komme til at mangle det sidste ynglingeår. Men jeg kom frem til, at det var det bedste at gøre nu, siger Louise Gundesbøl Sørensen.

Det nye høje niveau kunne hun finde hjemme i Ringkøbing. For siden hun forlod RSU-Ringkøbing, er Ringkøbing Håndbold blevet skabt, og det passer godt til ambitionerne hos den unge fløjspiller.

- Tempoet er højt og fysisk er det hårdt. Men jeg synes ikke, jeg falder igennem. Det handler bare om at træne, og min ambition er hele tiden at blive bedre, siger Louise Gundesbøl Sørensen, der føler sig godt modtaget i klubben.

- Da jeg kom til træning første gang tog alle sig af mig. Jeg følte mig som en del af holdet med det samme. Det betød rigtig meget, siger Louise Gundesbøl Sørensen, som også har fået ekstra opmærksomhed fra kollegaen på højre fløj, Nette Hvam.

- Nette har hjulpet mig meget. Hun er en dygtig spiller, og hun har den rutine, jeg selvfølgelig ikke har endnu. I kampen mod Bjerringbro kendte hun de spillere, jeg skulle spille overfor. Så hjalp hun mig med hvordan jeg skulle spille mod dem. Jeg er jo ung, så jeg har masser at lære. Derfor betyder det meget, at spillerne på holdet hjælper mig.

 



   Se alle nyheder       Kommentarer(0)


Kommentarer:




Navn*

Kommentar*


capatcha

Indtast ordet på billedet*


RH Partner

Guld sponsor

Sølv Sponsor