vestjyskBANK

Nye farver og nyt logo, men samme værdier

09/05-2017

Ringkøbing Håndbold har nu rundet 10 år som eliteklub.

Gennem disse ti år har Ringkøbing Håndbold i fællesskab med sponsorer, frivillige og andre aktører bygget et fundament på at være ærlige, stolte, ambitiøse vestjyder.

De næste ti år vil vi holde fast i disse værdier, men vi ved hvor vigtigt det er at udvikle sig, både som klub og samfund.

I forbindelse med vores udvikling vil vi fra den kommende sæson fremstå med et nyt, visuelt udtryk. Vores hidtidige lyserøde farve er modnet til en dyb rød, der fremadrettet vil repræsentere os både på og udenfor banen.

Vores vision er stadig at blive blandt de 6 bedste elitehåndboldhold for kvinder i Danmark, og til dette har vi brug for mere kant, styrke og synergi.

Kant, som vil give spillerne viljestyrke og gejst på vores fantastiske hjemmebane, Green Sports Arena. Fornyet styrke – såvel sportsligt som økonomisk - for at skabe en endnu stærkere supportgruppe.

Synergi, som skal samle klubben, frivillige, sponsorer og lokalsamfundet i en helhed, som vil gøre såvel Ringkøbingby som Ringkøbing-Skjern Kommunes placering på landkortet endnu mere markant.

Ny holdidentitet

Den fornyede holdidentitet vil bære præg af en mere samlet klub. Holdet består af unge spillere, hvorfor klubbens symboler, som maskot og logo, skal være noget, de kan identificere sig med.

Det nye logo viser en sort panters pote, der med sine fire kløer, symboliserer Ringkøbings fire kerneværdier; ærlige, ambitiøse,stolte, vestjyder.
Panterkloen vogter over bolden, samtidig med at den symboliserer spillerne på holdet. Panteren har fået en central plads i Ringkøbing Håndbold og vil fremadrettet være mere synlig for klubben. Panteren er kraftfuld, majestætisk og respektindgydende, hvilket er tre ord, som spillerne skal kunne spejle sig i på banen. Håndbold er en kontaktsport, der er fysisk krævende og til tider voldsom. Når spillerne tørner sammen inde i feltet har de brug for mere kant, og de må ikke være bange for at bruge kloen.

Skiftet fra lyserøde til mørkerøde trøjer vil give spillerne og klubben et mere modent og seriøst udtryk og gøre det lettere for andre at relatere til. Samtidig vil vi fremover kun have hvide logotryk på spillertøjet. Dels for at holde det visuelle udtryk så enkelt som muligt, men også for at sikre de enkelte tøjsponsorer den allerbedste eksponering gennem stor kontrast til den mørkerøde trøje og de sorte shorts.

Spillerne skal være klubben, mens fans og tilskuere skal kunneidentificere sig med spillerne for, at vi kan skabe et stærkt sammenhold og stor opbakning. Vi vil give byen noget at være stolt af og samles om.

Sidst, men ikke mindst skal vores nye slogan #sammehold være med til at samle klubben, sponsorerne og lokalsamfundet.
Sloganet bygger på klubbens værdier, og det skal bidrage til at opnå fællesskab og sammenhængskraft.

Denne hjemmeside bruger cookies for at fungere, til brug for trafikmåling og optimering af sidens indhold samt til at målrette markedsføring. Ved at bruge vores side accepterer du brug af cookies til disse formål. Om cookie-politikker
Information
Funktionalitet
Statistik
Marketing

Hvad er cookies?

En cookie er en fil, som browseren lægger på din computer. Den gør det muligt at genkende din computer, og huske valg du tidligere har truffet på hjemmesiden. En cookie kan ikke sprede computervirus eller andre skadelige programmer. Cookies sletter sig selv efter et vist antal måneder (kan variere), men de fornyes efter hvert besøg. Cookien kan ikke se, hvem du er, hvad du hedder, hvor du bor eller om computeren bruges af en eller flere personer. Hvis du giver personlige oplysninger til en hjemmeside, så kan en cookie dog anvendes til at huske dig til næste gang du besøger hjemmesiden.

Hjemmeside

battle - 99dage

Script som bliver brugt til at håndterer visning af kampe

CakeCookie[vmcmsPersonalizedNodes] - 5 år

Hjemmesiden sætter denne cookie, for at huske hvilke sider der er blevet vist, for senere at kunne fremhæve disse sider.

Google Analytics

_ga - 2 år

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg.

_gid - Slettes når browseren lukkes

Denne cookie bruges til at spore, hvor lang tid den besøgende bruger på hjemmesiden.

_gat - Slettes når browseren lukkes

Bruges til at reducere mængden af forespørgsler til Google

__utmz - 180 dage

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg

__utma - 2 år

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg.

__utmb - Slettes efter session udløbstid

Denne cookie bruges til at spore, hvor lang tid den besøgende tilbringer på en webplacering: når et besøg starter og når det næsten ender. Hvis du observerer cookieændringer (f.eks. Ved brug af firecookie), vil du se regelmæssige ændringer.

__utmc - 2 år

Registrerer et tidsstempel med det præcise tidspunkt, hvor brugeren forlader hjemmesiden. Anvendes af Google Analytics til at beregne hvor lang tid et besøg på hjemmesiden varer

__utmt - 2 år

Anvendes til at drosle hastigheden på antallet af forespørgsler til serveren.

Hjemmesiden benytter ingen cookies i denne kategori.