vestjyskBANK

Samarbejdet med Vestjysk Bank styrkes og forlænges

13/06-2019

Vestjysk Bank og Ringkøbing Håndbold har indgået en ny hovedsponsoraftale. Aftalen er med til at sikre håndboldklubbens muligheder og ambition om at komme tilbage til Ligaen og giver banken synlighed lokalt og landsdækkende.

Vestjysk Bank har været med på holdet siden etableringen af Ringkøbing Håndbold. – Det er et godt og tæt partnerskab, fortæller Allan Stampe, afdelingsdirektør i Vestjysk Bank Ringkøbing og fortsætter – et tæt partnerskab er ensbetydende med, at man ønsker at skabe synlighed og fremgang hos hinanden. Ringkøbing Håndbolds visioner og ambitioner er spændende, og vi tror på klubbens koncept om at vende tilbage til ligaen. Det er vi stolte af fortsat at bakke op om. Ringkøbing Håndbold er vigtige for lokalsamfundet, så vi håber og tror på, at vi kan få flere med på holdet således, at der er flere til at hjælpe Ringkøbing Håndbold tilbage til Ligaen.

 

Sparinvest ny Silverpartner

- Vi kiggede rundt i bankens netværk efter partnere til Ringkøbing Håndbold, fortæller Jan Ulsø Madsen, administrerende direktør i Vestjysk Bank. – Det optimale er en partner, som i forvejen er engageret i håndboldsponsorater, og som er interesseret i at udvise lokalt engagement. Det har vi fundet i Sparinvest. 

Sparinvest er en dansk investeringsforening, som Vestjysk Bank er medejer af. Sparinvest er involverede i bl.a. Flensburg Handewitt, hvor de pt. ligger i klubbens 3. øverste sponsorlag. 

- Ringkøbing Håndbold er en klub, der er drevet af en række ildsjæle, som vi har stor respekt for, og vi er overbeviste om, at netop sporten er et vigtigt element til at skabe et sundt og levende lokalsamfund med sammenhold og styrke. Den skaber oplevelser, fællesskab, stolthed og engagement, og det vil vi gerne være med til at bakke op om, siger Jørgen Søgaard-Andersen, administrerende direktør for Sparinvest.

 

Sundt økonomisk fundament

Ringkøbing Håndbolds bestyrelsesformand, Lars Buhl, ser med stor glæde på aftalerne.

- Jeg glæder mig meget over, at vi kan fortsætte samarbejdet med Vestjysk Bank, og jeg byder samtidig Sparinvest hjertelig velkommen. Aftalerne betyder, at vi er sikret et sundt økonomisk fundament, og et godt udgangspunkt for at fastholde vores ambition om, at vi skal bruge sæsonen i 1. division på at komme tilbage til ligaen i sæsonen efter. Ringkøbing Håndbold har en positiv betydning for hele vores lokalområde, og det er aftalen med Vestjysk Bank og Sparinvest med til at sikre, slutter Lars Buhl.

Denne hjemmeside bruger cookies for at fungere, til brug for trafikmåling og optimering af sidens indhold samt til at målrette markedsføring. Ved at bruge vores side accepterer du brug af cookies til disse formål. Om cookie-politikker
Information
Funktionalitet
Statistik
Marketing

Hvad er cookies?

En cookie er en fil, som browseren lægger på din computer. Den gør det muligt at genkende din computer, og huske valg du tidligere har truffet på hjemmesiden. En cookie kan ikke sprede computervirus eller andre skadelige programmer. Cookies sletter sig selv efter et vist antal måneder (kan variere), men de fornyes efter hvert besøg. Cookien kan ikke se, hvem du er, hvad du hedder, hvor du bor eller om computeren bruges af en eller flere personer. Hvis du giver personlige oplysninger til en hjemmeside, så kan en cookie dog anvendes til at huske dig til næste gang du besøger hjemmesiden.

Hjemmeside

battle - 99dage

Script som bliver brugt til at håndterer visning af kampe

CakeCookie[vmcmsPersonalizedNodes] - 5 år

Hjemmesiden sætter denne cookie, for at huske hvilke sider der er blevet vist, for senere at kunne fremhæve disse sider.

Google Analytics

_ga - 2 år

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg.

_gid - Slettes når browseren lukkes

Denne cookie bruges til at spore, hvor lang tid den besøgende bruger på hjemmesiden.

_gat - Slettes når browseren lukkes

Bruges til at reducere mængden af forespørgsler til Google

__utmz - 180 dage

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg

__utma - 2 år

Denne cookie fra Google bruges til overvågning af trafik på vores hjemmeside og sporing af hver besøgendes antal besøg, tidspunktet for det første besøg, tidligere besøg og det aktuelle besøg.

__utmb - Slettes efter session udløbstid

Denne cookie bruges til at spore, hvor lang tid den besøgende tilbringer på en webplacering: når et besøg starter og når det næsten ender. Hvis du observerer cookieændringer (f.eks. Ved brug af firecookie), vil du se regelmæssige ændringer.

__utmc - 2 år

Registrerer et tidsstempel med det præcise tidspunkt, hvor brugeren forlader hjemmesiden. Anvendes af Google Analytics til at beregne hvor lang tid et besøg på hjemmesiden varer

__utmt - 2 år

Anvendes til at drosle hastigheden på antallet af forespørgsler til serveren.

Hjemmesiden benytter ingen cookies i denne kategori.