14/11-2025

Årets sidste kamp endte med nederlag

Årets sidste kamp endte med et nederlag på 34-27

Det var bestemt ikke sådan vi gerne ville afslutte efteråret i Bjerringbro, men en utrolig dårlig anden halvleg betød desværre at Bjerringbro kunne tage en komfortabel sejr på 34-27.

Første halvleg var ellers en velspillet halvleg med godt spil og få tekniske fejl fra vores side. Kun 3 blev det til mod Bjerringsbros 7 fejl. 

Bjerringbro spillede noget offensivt forsvar, som pigerne løste godt. Vi var foran det meste af halvlegen og havde også momentum de fleste minutter. Bjerringbro kom dog tilbage op mod halvleg og derfor var tavlen helt lige til pause, 15-15. 

Men endnu engang, må man desværre sige, kommer vi dårligt ud fra pause, og spiller nogle forfærdelige første 10 minutter. Vi scorer først vores første mål efter godt 9 minutter. Inden da flere skud helt forbi mål, redninger og stolpe skud. Med 20 minutter igen og nede med 21-17 tager holmris timeout. Timeouten gjorde desværre ikke godt, og Bjerringbro scorer hurtigt 3 mål og har nu bragt sig foran med hele 24-17. Altså 12 minutter inde i anden halvleg er halvlegsstillingen 9-2. Det afgjorde kampen. Pigerne kom aldrig tilbage på sporet, men angrebsspillet blev en del bedre mod slutningen, hvor både tempo, og løb uden bold blev bedre. 

Karoline Fahlberg kommer ind og gør en god figur de sidste 10 minutter med god fart i benene og sikre scoringer. Dejligt når scoringsprocenten ellers var alt for lav. 55, så er det vanskelig og vinde. Især når der er åbent i forsvaret og vi samtidig mangler redninger i målet. 

 8 tekniske fejl over hele kampen er ellers mere end godkendt. Vi slap håndbremsen de sidste 10 minutter, men det var desværre for sent. En træls kamp at gå på pause med. Det gør tabellen utrolig lige og åben, men vi bevarer trods alt vores 7. plads i tabellen, og det er godt at gå på julepause på en 7. plads. Dog er der ikke langt ned og Bambuni Kvindeligaen er fuldstændig åben frem mod anden del af sæsonen efter jul. 

Nu gælder det om at få alle mand klar og ligge lag på vores spil hen over december måned, og så står vi forhåbentlig skarpt, når sæsonen skydes i gang igen til januar. 

    

Forrige

Sidste nyt